Punainen ja pullea kirsikka mehustaa mozzarellasalaatin. Cantaloupe-meloni tuo salaattiin raikkautta, pähkinät, mantelit ja mozzarella täyteläisyyttä. Kannattaa kokeilla.
Sain tähän salaattiin inspiraation Glorian Ruoka & viini -lehdestä. Alkuperäisessä ohjeessa salaattiin tuli kesäsipulia ja -kurpitsaa, mutta niitä ei kaapissani ollut kokkaushetkellä, joten päätin täydentää ja raikastaa salaatin cantaloupe-melonilla. Kevätsipuli olisi voinut myös viedä päärooliin herkkien makujen mozzarella-salaatissa. Kun haluat tehdä salaatista luksusversion, käytä salaatissa tryffelillä maustettua mozzarellaa sekä tryffelillä maustettua oliiviöljyä salaatinkastikkeessa.
Kirsikka-mozzarellasalaatin voi tarjota kevyenä kesälounaana tai päivällisellä grillatun lihan vierellä.
Kirsikka-mozzarellasalaatti
1 pss salaattisekoitusta
kourallinen rucolaa (jos sitä ei ole mukana sekoituksessa)
2 palloa hyvää mozzarellaa (tryffelillä maustettu mozzarellaa)
1/2 l kirsikoita
1/2 cantaloupe-meloni
kourallinen manteleita
1/3 pss Nutisal-pähkinäsekoisoitusta
salaatinkastike:
2 rkl sitruunamehua
hieman vajaa 1/2 dl oliiviöljyä & ripaus tryffelillä maustettua oliiviöljyä
suolaa
mustapippuria myllystä
Tee ensin salaatinkastike sekoittamalla kaikki ainekset keskenään.
Pese ja halkaise kirsikat, poista kivet. Pilko cantaloupe-meloni pieniksi paloiksi.
Sekoita salaatti kulhoon, ripottele päälle kirsikat, pähkinät ja mantelit sekä cantaloupe-meloninpalat. Lisää lopuksi mozzarella pieniksi riivittyinä paloina. Valuta päälle salaatinkastike tai tarjoa se erikseen pienestä kannusta.
Saatat pitää myös näistä salaateista:
Päärynä-pähkinä-rucolasalaatti
Grillattu nektariini piristää vuohenjuustosalaatin