Lohen graavaus on helppoa. Mausteiksi tarvitset vain karkeaa merisuolaa ja sokeria, pippuria ja tilliä.
Lohifilee kannattaa suolata molemmilta puolilta, kalapalan paksuuden mukaan. Omaan makuuni on mieto suolaus, joten graavaan kalaa vain vuorokauden. Tönkkösuolattu, jäykäksi mennyt lohipala on minulle kauhistus.
Poistan lohifileestä aina ruskean rasvaosuuden ja siistin fileen muutenkin. Leikkaan todella pitkällä ja terävällä fileerausveitsellä graavatusta lohesta ohuet siivut. Maustan lohen vielä tillisilpulla ja nautin sitruunan sekä piparjuuren kanssa.
Graavilohi
1 kg fileoitua lohta
2 tl sokeria
3 rkl karkeaa merisuolaa
2 tl rouhittua valkopippuria
tuoretta tilliä
Sekoita suola, sokeri ja valkopippuri seokseksi. Hiero mausteseos lohifileen pintaan molemmin puolin. Ripottele lohifileen päälle reilusti tilliä varsineen.
Kääri lohi tiukasti voipaperiin, sitten folioon. Laita paino lohifileen päälle.
Anna kalan maustua jääkaapissa yön yli.
Kun lohi on graavaantunut, poista tilli ja kaapaise suolakerrokset pois. Leikkaa terävällä veitsellä lohifileestä ohuita siivuja ja tarjoa ne silputun tillin ja sitruunan kanssa.
Helppo kastike graavilohelle
1 prk ranskankermaa
piparjuuritahnaa
tilkka sitruunanmehua
Notkista ranskankerma tilkalla sitruunamehua. Mausta kerma oman maun mukaan piparjuuritahnalla. Tarjoa kastike graavilohen kanssa.
Jos lohta sattuisi jäämään yli, tee graavilohella höystetty pizza bianco.